Mitä jos muistettaisiin, että meillä on alla olevan taideteoksen mukainen tilanne myös naisjärjestöissä, joissa vaikuttajanaisia on luovuttamassa saamaansa perintöä isoäidiltä äidille ja äidiltä perilliselleen. Voimme myös eri ikäisten yhteistyöllä luoda aivan uutta perintöä itsellemme, toisillemme ja jopa koko maailmaan. Jos ikäpolvet eivät kohtaa, ei tätä kaikkea hyvää vain pääse syntymään.

Kuva: Kaste kesänäyttely Fiskarsissa, Anu Mykrä, Perintö, 2026
Järjestöjen tilanne Suomessa ei näytä nyt eikä tulevaisuudessa hyvältä. Suomen hallitus on leikannut ja leikkaa edelleen toimintarahoitusta yhdistyksiltä ja sitä myöten ”tuhoaa” tehokkaan toiminnan edellytykset, joita on usein rakennettu vuosikymmeniä, jopa vuosisadan ajan. Toisaalta myös yhdistysten jäsenkato on tätä päivää; varsinkin nuoret, mutta myös aikuiset ja vanhemmat, eivät enää liity eikä sitoudu järjestötoimintaan kuten ennen. Monia järjestöjä uhkaa siksi myös pula luottamus- ja vapaaehtoistoimijoista ja sitä myöten toiminta uhkaa lakata, jollemme saa tilannetta muuttumaan pikaisesti.
Mitä keinoja muutokseen sitten olisi esim. VANin osalta jotta viihtyisimme, verkostoituisimme ja vaikuttaisimme edelleen? Tässä muutama:
- VAN toimii nyt pääsääntöisesti jäsenmaksujen varassa, mutta suunnitteilla on vahvistaa yhteistoimintaa ja sitä kautta paikallista sekä kansainvälistä vaikuttavuutta muiden vantaalaisten järjestöjen kanssa. Olemme mukana tarvittaessa avustusten hakemisessa verkostokumppanina eri hankkeille mm. Vantaan kaupungilta. Nyt avustuksia VAN ei ole saanut kaupungin vedotessa siihen, että toimintamme kohdistuu vain pieneen joukkoon vantaalaisia.
- VAN uusii toimintatapojaan joustavammaksi ja yhteisöllisemmäksi siten, että esim. perustamme ns. nuoriso-/opiskelijaklubin, johon voi osallistua ilman jäsenyysvelvoitetta ja jäsenmaksua
- VANilla on suunnitteilla Vantaan ammattikorkeakoulujen (Laurea Tikkurila ja Metropolia Myyrmäki) edustajien kanssa järjestää mentorointia heidän opiskelijoilleen maksutta
- VAN järjestää vuosittain 1–2 asiantuntijaluentoa (tarjotaan oman jäsenistön ja verkoston monipuolinen tiede- ja kokemustausta), jotka myös maksuttomia tapahtumia.
Yhdistyksen jäsentilanne: Jäseniä on yhteensä 61, joista kaksi opiskelijajäsentä ja neljä kunniajäsentä. Lisäksi kaksi jäsentä on kuluvana vuonna siirtynyt kannatusjäseniksi. Toimintalinjan muutos pohjautuu vuosittaisesta jäsenkyselystä ja viimekeväisestäjäsenillasta saatuun palautteeseen.Olemme jo aloittaneet yhdistyksen hallituksessa tapahtumien uudelleen muokkauksen idealla ”vähempi parempi”. Tuleva vuosikokous ke 11.11. (paikka vielä avoinna) on jäsenistön oiva paikka vaikuttaa sekä toiminnan edelleen suunnitteluun että tulevan, vuoden 2027 hallituksen kokoonpanoon, jossa avautunee täytettäväksi osin rotaation takia 2–3 paikkaa.
Ensi vuonna pääsemme suunnittelemaan 40.toimintavuoden tapahtumaa (toiminta alkanut vuonna 1988), jota on syytä yhdessä juhlia! Kannattaa tutustua, jollet jo ole, VANin historiaan Akateemiset naiset Vantaata rakentamassa. Linkki kirjaan https://www.vantaanakateemisetnaiset.fi/wp-content/uploads/2025/12/WEB-Vantaan-akateemiset-naiset-1.pdf.
Mukavaa syyskauden alkua ja sydämellinen kiitos Sinulle, että olet jo rakentamassa yhteistä tulevaisuuttamme!
Merja Leppänen, VAN ry:n hallituksen sihteeri